czcionka: Zmiana wielkości czcionek Zmiana wielkości czcionek Zmiana wielkości czcionek
kontrast: A A
Historia OSP w Obrze
2018-08-28
  W Obrze walkę z pożarami podejmowano już od dawien dawna. W końcu XIX wieku Obra posiadała sikawkę z konnym zaprzęgiem. Pierwsza sikwiarnia znajdowała się u zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich oraz Szkolnej, w miejscu, w którym jest Figura Matki Boskiej. W 1905 roku sołtys Józef Kiełczyński zakupił sikawkę nowszej generacji, która przetrwała do dziś. Strażacy już z niej nie korzystają, ale pięknie zdobi ogród przyklasztorny. Ówczesny sołtys był wtedy odpowiedzialny za ochronę od pożaru- wyznaczał gospodarzy z końmi do sikawki i beczki z wodą. Sygnałem do zbiórek do ćwiczeń i w razie pożaru był dźwięk trąbki. Na początku XX wieku wybudowano w Obrze nową remizę, w centrum wioski, przy Gminnym Domu.

1926 rok to historyczna data, wtedy powstała w Obrze Ochotnicza Straż Pożarna. Założycielami byli: Józef Buczkowski, Bolesław Gertner, Franciszek Kania, Walenty Łojek, Mieczysław Żok i Mikołaj Miśko. Pierwszym prezesem został sołtys- Bolesław Gertner, naczelnikiem- Mieczysław Żok- miejscowy stolarz, a skarbnikiem- Franciszek Kania. Głównymi działaniami tej pożytecznej organizacji było zwalczanie pożarów oraz kontrola posesji i sprzętu przeciwpożarowego. Zagrożenia i ćwiczenia nadal sygnalizowane były dźwiękiem trąbek, które zlokalizowane były w trzech punktach wioski. Nadal wyznaczeni byli mieszkańcy z końmi do sikawki i kufy, bramy ich gospodarstw były oznaczone tabliczkami. OSP brała udział w zawodach, ćwiczeniach i pokazach. Oprócz działać pożarowych dbała też o rozwój kulturalny, poprzez wystawianie sztuk teatralnych w wiosce i pobliskich miejscowościach, a także organizacje zabaw i potańcówek oraz Siwka Wielkanocnego.

Po wyzwoleniu z okupacji w 1945 roku reaktywowano Ochotniczą Straż Pożarną. Prezesem został Franciszek Kania, a naczelnikiem Marcin Wojtkowiak. Wrócono do tradycji przedwojennych. W 1947 roku pojawiły się mundury dla prezesa, naczelnika i pocztu sztandarowego, co było ściśle związane z uroczystością z 9 listopada- poświęcenia odnowionego sztandaru, który okres wojny przetrwał schowany przez jednego ze strażaków. W 1948 oku obrzańska OSP otrzymała pierwszą motopompę, w tym roku zainaugurowano także obchody święta św. Floriana- patrona strażaków. OSP nieustannie się rozwijała, w wyniku czego otrzymała pierwszy samochód pożarniczy marki DODGE.

W 1957 roku w naszej Małej Ojczyźnie rozległ się dźwięk elektrycznej syreny alarmowej, która została zainstalowana przy budynku remizy.

20 maja 1966 roku obok Wiejskiego Domu Kultury rozpoczęto budowę nowych garaży strażackich. W 1967 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Obrze otrzymała nowe auto Żuk dla motopompy, a rok później przyczepkę wężową.

W roku 1989 nastąpiła pierwsza rozbudowa garażu o boks dla samochodu bojowego, natomiast 28 grudnia został przekazany samochód strażacki GBM marki STAR, który znajduje się w naszej jednostce do dziś.

W 1995 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Obrze została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego.

W kwietniu 2009 roku ruszyła kolejna rozbudowa naszej remizy. Całkowita modernizacja zakończyła się w 2012 roku. Podczas powiatowych obchodów Dnia Strażaka nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie budynku.

W maju 2014 roku podczas gminnych zawodów sportowo- pożarniczych nastąpiło oficjalne przekazanie samochodu pożarniczego GCBA 4/24 marki STAR L80, który przez jedenaście lat służył w PSP w Wolsztynie.

W 2016 roku nasza OSP rozszerzyła swoją działalność o ratownictwo nawodne i wzbogaciła się o sprzęt: ponton z silnikiem zaburtowym na przyczepce i samochód marki Renault Kangoo, który przez dwanaście lat służył w PSP w Wolsztynie.

W listopadzie 2019 roku nasza jednostka “odesłała” na emeryturę naszego Dziadka- czyli Stara 244, który przez równe 30 lat mieszkał w obrzańskiej strażnicy. 18 listopada powitaliśmy fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 3/16+4 na podwoziu pojazdu VOLVO FL o mocy 280 km, zabudowany przez firmę BoCar z Częstochowy. W grudniu tego samego roku OSP Obra otrzymała fabrycznie nową łódź ratowniczą Whaly 435R wraz z silnikiem Evinrude o mocy 40km, na przyczepce aluminiowej. Dostawcą tego wyposażenia była firma Sorba ze Skwierzyny.

Ponieważ kroniki uległy spaleniu podczas pożaru u byłego prezesa- Franciszka Kanii o historii obrzańskiej straży pożarnej można dowiedzieć się z książek i rozmów z najstarszymi członkami, np. Druh Witold Pewniak należy do jednostki od 1953 roku i został odznaczony za swoją działalność Złotym Znakiem Związku OSP RP.
<- powrót
 liczba odwiedzin: 2267479      online: 1