Ochotnicza Straż Pożarna w Obrze
czcionka: Zmiana wielkości czcionek Zmiana wielkości czcionek Zmiana wielkości czcionek
kontrast: A A
Ćwiczenia służb ratowniczych KSRG z terenu gminy Wolsztyn
2011-05-09

9 maja br. w obiekcie Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych KSRG z terenu gminy Wolsztyn.

W ćwiczeniach udział wzięły zastępy GBA, SH24 i SLRR z JRG w Wolsztynie, GBM z OSP Obra, GBA z OSP Świętno oraz GBA z OSP Kębłowo. Celem ćwiczeń było rozpoznanie pożarowe obiektu, sprawdzenie zaopatrzenia wodnego oraz zdobycie innych informacji przydatnych podczas prawdziwego zagrożenia.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń do Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Wolsztynie wpłynęło zgłoszenie od rektora seminarium, z którego wynikało, że z pomieszczeń pracowni komputerowej na piętrze wydobywają się kłęby dymu. W wyniku ewakuacji nie można się było doliczyć dwóch kleryków.

Po przybyciu na miejsce pożaru zastępu z OSP Obra przeprowadzone zostało rozpoznanie oraz poproszono o dodatkowe siły i środki. Do zadymionych pomieszczeń udała się rota w aparatach ochrony dróg oddechowych. Przybyłe na miejsce zastępy z JRG Wolsztyn rozstawiły podnośnik hydrauliczny w celu umożliwienia ewakuacji poszkodowanych z piętra. Do pomocy strażakom z Obry udały się także kolejne roty w sprzęcie ODO, które przeszukiwały liczne pomieszczenia w klasztorze. Podczas tych działań zaginął jeden z ratowników. Ze względu na kończące się zapasy powietrza w butlach, do poszukiwań strażaka zadysponowano rotę z OSP Kębłowo. W tym samym czasie strażacy z OSP Świętno zbudowali stanowisko wodne na Północnym Kanale Obry w celu zapewnienia ciągłości dostawy wody. Po odnalezieniu zaginionego ratownika udzielono mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Następnie przystąpiono do oddymienia pomieszczeń za pomocą turbowentylatorów.

Ćwiczeniom przyglądali się m.in. burmistrz Wolsztyna – Andrzej Rogozinki, komendant powiatowy PSP w Wolsztynie – st. kpt. Rafał Kociemba, rektor WSD – o. Antoni Bochm OMI, proboszcz Parafii w Obrze – o. Franciszek Bok OMI oraz członek ZOW ZOSP RP w Poznaniu – Henryk Żok.

Na zakończenie zastępca komendanta powiatowego PSP w Wolsztynie – mł. bryg. Sławomir Śnita omówił przebieg ćwiczeń a następnie udano się na zwiedzanie obiektu podczas którego zwracano szczególną uwagę na elementów infrastruktury służące zapewnieniu i podnoszeniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego

więcej na: www.zosprp.pl/
GALERIA: ćwiczenia służb ratowniczych KSRG 9 maj 2011<- powrót
 liczba odwiedzin: 2150183      online: 1